Proč ohaře

Proč si pořídit právě ohaře?proč

Proč si vůbec pořídit psa? Na tuto otázku vám Google za 0,29 s najde 323 000 odkazů se spoustou odpovědí. Proč si pořídit maďarského ohaře? To Vám lidé prostřednictvím internetu také nesčetněkrát zodpoví. Pokud jste lovec či myslivec, tak jistě znáte přednosti tohoto plemene a je celkem zbytečné na tomto místě cokoliv opakovat. Proto bychom se s Vámi rádi podělili jen o naše osobní postřehy a zkušenosti.

Jací jsou?

Toto plemeno je opravu velmi veselé, přátelské a přívětivé. Naše fenky milují společnost prakticky kohokoliv a nemají problém s hlídáním
u našich známých či rodiny i na delší čas. Aika i Anika nás bezmezně milují a jsou jednoduše řečeno „vítacími psi“. Můžete jít třeba jen na 5 min ven s košem a tento pes Vás přivítá, jako kdyby Vás neviděl celý měsíc. Skáče radostí a jeho lásku prostě cítíte. Maďaři jsou nadmíru učenliví, bystří a inteligentní pejsci. A co víc, výcvik a učení nových povelů je pro ně vskutku zábavou a z každého správně provedeného povelu či vykonaného úkolu mají obrovskou radost. Povely při výcviku plní ne kvůli sladké odměně (piškot apod.), ale pro radost a pochvalu od svého pána.

Noblesní

To je přídavné jméno, které Vižlu výtečně charakterizuje. Jsou to jemní, skvěle vypadající, sošní, královští psi. Jsou jednoduše nádherní, mají štíhlou postavu a v interiéru často vypadají spíše jako úžasný doplněk než jako opravdoví psi. Mají oslnivou skořicovou barvu a opravdový elán do života. Jejich pózy jsou mnohdy přezdívány jako kočičí. Chodí velmi tiše, takřka nepozorovaně a nebýt jejich drápků, nepoznali byste, že vešli do místnosti. Proto není divu, že jsou nazývání jako aristokraté psího světa.

Maďary práce prostě baví!

Naši Aiku i Aniku práce pro nás opravdu baví a je jim úplně jedno, o co se jedná. Maďarský ohař je vyšlechtěn jako pomocník pro lov, ale má také výborné předpoklady pro jiné disciplíny jako např. agility apod. Pokud Vám nic z toho není blízké, stačí toto plemeno „zaměstnat“ po fyzické a také mentální stránce nějakým jiným způsobem. Když například vystoupíme z auta a neseme tašky, otevírají Anika a Aika mordu (pusu) a poskakují, aby nám také s jednou mohly pomoci. Pak se hrdě nesou a dávají najevo, jakou mají radost a svoji důležitost. Často sklízí obdivné pohledy, když si do restaurace nebo na návštěvu nesou v mordě deku a s pozorností lidí také přichází patřičná hrdost.

Děti, rodina

Pokud s Maďary zrovna nesportujete, milují odpočinek se svým pánem a leží Vám doslova u nohou. Jsou to velmi přítulní, veselí a odolní psi. Nejsou ani bázliví, ani agresivní a mají velmi vyrovnanou povahu. Proto jsou opravdu výbornými psi pro rodinu. Od dětí, které milují a dávají na ně svým způsobem pozor, se nechají trpělivě mazlit, někdy až trochu trápit a jsou pro jakoukoliv hru. Přináší rodině potěšení, radost a všechny si okamžitě získají. Pro svoji klidnou povahu jsou vhodnými psy pro canisterapii.

Krmení

Existuje spousta možností jak a čím krmit psy. Jsou to granule, konzervy nebo BARF. Po zvážení všech pro a proti, a také proto, že nás vařit baví, Aika a Anika BARFují, a to jednou denně večer. Asi Vás nepřekvapí, že se Aika a Anika stravují lépe než my a určitě zdravěji mlsá! Pamlskem jsou pro ně mrkev, paprika, kedlubna, řapíkatý celer, jablíčko a další zelenina i ovoce. Když už chtějí hřešit, smlsnou si na pomeranči pomelu, či rohlíku. Delikatesou je pro ně červená řepa v jakékoliv formě, a to nakonec naučily i nás! S možnostmi výživy pejska a chutných receptů, které jsme se naučili (někdy vařit i pro nás), Vám rádi poradíme.

Je to vůbec pes?

Vižly jsou velmi čistotní a „bezúdržboví“ pejsci. Jejich srst nepotřebuje žádnou speciální péči, pokud zrovna nelínají. Osobně mi na psech vždy vadilo, že ho většinou cítíte dřív, než vidíte. Pokud to máte podobně, potěší Vás, že Vižly nemají typický „psí pach“. Říká se dokonce o nich, že jsou samočisticí psi. Často se i olizují jako kočky.

Údržba domácnosti

V naší domácnosti nemáme s úklidem kvůli psovi žádné nadbytečné starosti. Stačí běžný úklid, na který jste zvyklí. Pouze tam, kde Aika a Anika večeří, je zapotřebí trocha péče navíc, protože jí sem tam něco od té tlamičky odpadne. Ale komu z nás ne? 🙂 Také jednou za čas mění srst, a to je zapotřebí buď častěji pejska vyčesávat, anebo o to víc vysávat! Ale dámy ruku na srdce, naše vlasy jsou také všude…

Odkaz na video o ohařích

http://www.animalplanet.com/tv-shows/dogs-101/videos/vizsla/

Facebookové stránky Viszla Dog Lovers

https://www.facebook.com/groups/227578737270005/